فولاد مبارکه و چشم اندازی فراتر از تولید و صادرات

پیشگیری از بروز حوادث در فرآیند تولید و ارتقای سلامت کارکنان و تجهیزات یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال‌های اخیر بوده، از این‌رو واحد فولاد مبارکه اصفهان نه‌تنها ضریب تکرار و شدت حوادث را کاهش داده بلکه با اخذ گواهینامۀ استقرار راهنمای کار ایمن در دوران کرونا، محیط ایمنی را در سازمان ایجاد کرده است.
فولاد مبارکه و چشم اندازی فراتر از تولید و صادرات
1400/01/14 10:01:03

در یک سال گذشته شیوع ویروس کرونا به چالشی برای واحدهای تولیدی بدل شده بود و بسیاری از آنها مجبور شدند برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری با نیروی انسانی کمتری فعالیت کنند، به همین دلیل ظرفیت تولید آنها هم تحت تاثیر قرار گرفت، زیرا تنها مشکلات ناشی از شیوع بیماری نبود و شرکتی بزرگ همچون فولاد مبارکه اصفهان به دلیل اینکه در دو سال اخیر ۳بار مورد تحریم‌های قرار گرفته بود با فشارهای مضاعفی روبه‌رو بود، با این حال این شرکت نه تنها برنامه تولید و صادرات خود را متوقف نکرد، بلکه به دنبال راهکارهای برای عبور از چالش کرونا برآمد.

 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان نخستین شرکت ایرانی است که توانسته با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی مربوط به بیماری کووید ۱۹ گواهینامۀ استقرار راهنمای کار ایمن در دوران این بیماری (۲۰۲۰: ۴۵۰۰۵ ISO) را دریافت کند و این نشان می‌دهد که در فولاد مبارکه اصفهان دغدغه پایداری در فرآیند تولید با حفظ سلامت و ایمنی کارکنان وجود دارد.

 

فولاد مبارکه اصفهان با جمعیتی بالغ‌ بر ۲۰هزار نفری و با داشتن فرآیندی که به‌طور پیوسته و بدون وقفه در طول شبانه‌روز در حال تولید است، توانسته با اخذ این گواهینامه اقدامی برای تعریف راهکارهایی در جهت حفظ پایداری در زنجیرۀ ارزش اقدام کند. عباس اکبری محمدی، معاون نیروی انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه اصفهان، در این رابطه اعلام کرده است که«تداوم تولید در زمان شیوع کرونا یکی از دغدغه‌های مدیران ارشد سازمان بود و اخذ این گواهینامه به معنای تأیید و صحه‌گذاری بر اجرای نظام‌مند اقدامات انجام‌شده برای مدیریت ایمن کارکنان در برابر این بیماری است.»

 

از مدت‌ها قبل استفاده از استانداردهای مدیریتی جهت حفظ یکپارچگی و نظام‌مند در فولاد مبارکه اصفهان در دستور‌کار بوده است، زیرا صنعت فولاد که زیرساخت شریان اقتصادی کشور است و باید از آن مراقبت می‌شد بر همین مبنا و با توجه به اینکه تعهد این شرکت حفظ سلامتی کارکنان، پیمانکاران و جامعه پیرامونی است راهکارهایی برای مقابله با آثار خطرناک کووید-۱۹ ارائه شد و با اخذ این گواهینامه بین‌المللی بر درستی فعالیت‌های شرکت فولاد صحه گذاشت.

 

درحال‌حاضر فولاد مبارکه اصفهان در بحث پاندمی کرونا با دریافت گواهی ایمنی شرایطی را احراز کرده تا به یک الگوی ملی برای سایر شرکت‌ها تبدیل شود، از این‌رو ممیزان موسسه SGS سوئیس را دعوت کردند که بر مبنای مستندات این استاندارد، ممیزی کنند.

 

ارتقای ایمنی کار در فولاد مبارکه

حال با توجه به اینکه طبق آمار سازمان بین‌المللی کار سالانه بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰هزار نفر از کارگران به علت سوانح یا بیماری‌های شغلی، جان خود را از دست داده‌اند و حدود ۴ درصد تولید ناخالص ملی کشورها در اثر حوادث و شرایط ناایمن محیط کار از بین می‌رود و از آنجایی که در ایران حوادث شغلی به‌ عنوان دومین عامل مرگ‌ومیر است به شدت نیازمند توجه مدیران بنگاه‌های صنعتی و تولیدی است و شرکت فولاد مبارکه اصفهان اقدامات گسترده‌ای در این بخش انجام داده است.

 

در واقع، از سال‌ها قبل با افزایش نهادینه شدن فرهنگ ایمنی در فولاد مبارکه اصفهان شاخص‌های عملکرد در ایمنی شرکت روندی صعودی داشته و شاخص ضریب تکرار حادثه به ۰.۸۶ در سال ۹۸ رسید، در حالی که ۱۰سال پیش این عدد حدود ۹.۸ بود و کاهش ضریب تکرار حادثه در سال ۹۹ هم ادامه داشته است. همچنین ضریب شدت حادثه (SR) در ده سال گذشته در این شرکت از ۱.۸۵۶ به ۰.۰۱۶ رسیده است. واحد ایمنی شرکت فولاد مبارکه اصفهان با تدوین استراتژی و برنامه‌های بلند و کوتاه‌مدت برای تأمین ایمنی ابلاغ دستورالعمل‌های مربوطه برای اجرای کامل الزامات و همچنین نظارت دقیق بر اجرای برنامه‌ها را در دستور‌کار داشته است. این شرکت تاکنون ۴ برنامه ۵ ساله را در زمینه ایمنی تدوین و اجرا کرده است که بر اساس مدل مدیریت ایمنی در فاصله زمانی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ تدوین و اجرا شده‌اند. در این برنامه‌ها مدیریت ایمنی بر مبنای ریسک اجرایی شده و با شناسایی خطرات محیط فعالیت و انجام اقدامات اصلاحی حوادث کنترل شده‌اند.

 

مسئولیت اجتماعی در قبال جامعه

پیشگیری از بروز حوادث در فرآیند تولید و در نتیجه ارتقای سلامت کارکنان و تجهیزات یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت این شرکت از بدو راه‌اندازی تاکنون بوده است، از این‌رو واحد ایمنی فولاد مبارکه اصفهان با انجام بازرسی‌های ایمنی، نقش اساسی در ایجاد محیط ایمن در سازمان داشته و با نظارت بر عملکرد ایمنی در شرکت در مسیر تحقق هدف کاهش حوادث گام برداشته است.

 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان پیش از این برنامه هایی را در زمینه مسئولیت اجتماعی، افزایش بهره‌وری آب و… اجرا کرده است که نه تنها منافع آن برای شرکت بوده بلکه مردم نیز به نوعی از آن منتفع شده‌اند. به طوری که این شرکت تصفیه و بازچرخانی پساب‌های شرکت و استفاده از آن در فرآیندهای تولید را اجرایی کرده و از پساب‌های کم‌کیفیت برخی از فرآیندها برای خنک کاری سرباره و تختال استفاده کرده که نتیجه آن کاهش مصرف آب صنعتی بوده است.

 

البته این شرکت در سال‌های گذشته بهره‌برداری از پروژۀ جمع‌آوری و انتقال پساب‌های شهری و شهرستان‌های منطقۀ پیرامونی یعنی شهرهای مبارکه، زرین‌شهر، صفاییه، ورنامخواست و… را اجرایی کرده است و با راه‌اندازی پروژه تصفیه پساب‌های صنعتی به روش اسمز معکوس (RO) و تغذیه آب با کیفیت بالا به فرآیندهای خنک‌کاری با آب صنعتی رسیده است.

 

البته این شرکت در زمینه کاهش مصرف آب تنها به اصلاح فرآیندهای تولید اکتفا نکرده و گیاهان فضای سبز شرکت با گونه‌های کم مصرف جایگزین شده و آب‌های گردشی در برج‌های خنک کاری شرکت نیز با تزریق مواد شیمیایی ضد رسوب و خوردگی بهسازی شده است و در نتیجه این فعالیت‌ها امکان افزایش تعداد سیکل‌های گردش آب و توزیع آب صنعتی و بهداشتی در سطح شرکت گشته است.

منبع:روزگار معدن