دستگاه تست فرسایش قطعات نسوز و ساخت آن در دانشگاه آزاد واحد دورود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود از طراحی ساخت دستگاه تست فرسایش قطعات نسوز(Erusion loss tester) در این واحد دانشگاهی خبر داد.
دستگاه تست فرسایش قطعات نسوز و ساخت آن در دانشگاه آزاد واحد دورود
1400/07/06 10:30:34

 

اکبر سالاروند : از طراحی و ساخت دستگاه تست فرسایش قطعات نسوز (Erusion loss tester) به سفارش شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود خبر داد و اظهار کرد: مراحل طراحی و ساخت این دستگاه براساس استانداردهای بین‌المللی نخستین بار در کشور صورت گرفته و این دستگاه دارای قابلیت‌های ویژه‌ای در مقایسه با نمونه‌های مشابه خارجی دارد.

 

وی افزود: با ساخت این دستگاه آزمایش تعیین عمر مواد و قطعات نسوز در کشور میسر شده و هزینه نهایی این دستگاه کمتر از یک‌پنجم نمونه‌های خارجی بوده، علاوه‌بر آن توانمندی‌های خاصی مانند کنترل اتوماتیک و امکان مانیتورینگ آنلاین فرایند و ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات را داراست.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود گفت: در بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد که سایش و تخریب جرم‌های نسوز به کار برده شده در تجهیزات و مسیرهای واحدهای فرآیندی از مهم‌ترین دلایل آسیب به آنها و ایجاد توقف در فرآیند تولید است. یکی از راه‌های کاهش این اتفاقات، استفاده از جرم‌های نسوز با خواص استحکامی و سایشی در حد استانداردهای جهانی بوده و برای ارزیابی این خواص باید از آزمایشگاه‌های معتبر و همکار استاندارد با دستگاه‌های به‌روز بهره گرفت.

 

سالاروند اضافه کرد: با توجه به استعلامات انجام‌شده از همه آزمایشگاه‌های معتبر و شرکت‌های تولیدکننده جرم نسوز در کشور، امکان انجام آزمایش سایش مطابق با استاندارد ASTM C۷۰۴ در داخل کشور وجود نداشت و پالایشگاه مجبور به اخذ استعلام از آزمایشگاه‌های خارج از کشور شد که برای ارسال و انجام هر آزمایش علاوه بر اتلاف زمان، هزینه زیادی به شرکت تحمیل می‌کرد به همین دلیل کارشناسان شرکت مصمم شدند تا فرایند طراحی و ساخت این دستگاه در دستورکار قرار دهند. بعد از پیگیری‌های انجام‌شده، دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه نقشه راه توسط همکاران شرکت موفق به ساخت این دستگاه برای نخستین بار در کشور شد.

 

وی ادامه داد: این دستگاه علاوه‌بر اینکه حدود تعریف‌شده در استاندارد ASTM C۷۰۴ را کاملاً پوشش می‌دهد، دارای برتری در مقایسه با نمونه مشابه خارجی است. ازجمله آن ویژگی‌ها، می‌توان از انجام تست در دمای بالا با ذرات ساینده مشابه فرایند و مطابق با شرایط واقعی واحد و بهره‌گیری از سیستم PLC و مانیتورینگ همه پارامترهای انجام آزمایش نام برد. مطابق با استاندارد ASTM G۷۶ از این دستگاه می‌توان برای ارزیابی میزان مقاومت به سایش برای نمونه‌های فلزی و فولادهای آلیاژی استفاده کرد.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود توضیح داد: از دستاوردهای این پروژه، می‌توان به ایجاد خودباوری در زمینه تولید دستگاه‌های آزمایشگاهی در داخل کشور در حد استانداردهای بین‌المللی با استفاده از توان و دانش فنی داخلی و با اخذ گواهینامه‌های ISO، تبدیل شدن به نخستین مرکز تست سایش بین آزمایشگاه‌های همکار استاندارد و مجموعه صنعت نفت بیان کرد

منبع:خبرگزاری آنا