آرشیو اخبار و مقالات


تحول صنعت سیمان با فناوری و نوآوری

صنعت سیمان به عنوان یکی از شاخص های ارزیابی توسعه اقتصادی کشورها محسوب می شود و دارای چالش ها و فرصت های کلیدی است که با ورود فناوری و نوآوری در این حوزه تحول شکل می گیرد.

1401/06/15
ادامه مطلب

قاره سبز با بحران انرژی و تعطیلی کارخانه های تولید فولاد مواجه است

با تداوم بحران فاجعه‌بار انرژی در اروپا گزارش‌ها حاکی از کاهش تولید و حتی تعطیلی برخی کارخانه‌های تولید فولاد در قاره سبز بوده و تولید دستکم سه میلیون تن از این آلیاژ با خطر مواجه شده‌ است.

1401/06/12
ادامه مطلب

فولاد در دنیا با کاهش تولید مواجه است

فولادسازان در سراسر دنیا با توجه به پایین بودن حاشیه سودشان و نزدیکی قیمت ها به کف، خود را برای کاهش تولید آماد می کنند. به عنوان مثال قیمت جهانی ورق گرم به ۶۰۰ دلار رسیده و در استان هبی و شانکسی چین بیش از ۵۰ خط تولید با کوره های بلند به دلیل حاشیه سود نزولی تعطیل کرده اند.

1401/06/06
ادامه مطلب

ورمیکولیت چیست ؟

ورمیکولیت، به گروهی از کانیهای هیدراته شامل سیلیکاتهای آلومینیوم، آهن، منیزیم گفته می شود که بسیار شبیه میکا هستند. در خاک به رنگ نقره ای مشخص می شود، اما رنگ آن بر اساس مواد تشکیل دهنده آن از خاکستری تیره تا قهوه ای شنی یا طلایی تغییر می کند.

1401/06/05
ادامه مطلب

آنچه درباره قیر طبیعی باید بدانیم

قیر طبیعی هیدروکربنی متراکم و مبتنی بر نفت خام است و مادهای شبیه روغن سیاه یا قهوهای که دارای درجه غلظتی متغیر از مایع چسبناک تا جامد شیشهای است، این نوع قیر از ترکیب 11 درصد هیدروژن، 87 درصدکربن و با نسبت جزئی نیتروژن، گوگرد و اکسیژن به وجود می آید. قیر طبیعی به نام های دیگری مانند بنتونایت، آسفالتایت، آسفالت طبیعی، آسفالتوم، آسفالت دکوراتیو و قیر معدنی نیز شناخته می شود. بیشترین ذخایر قیر طبیعی در ایران متعلق به شهرستان گیلانغرب واقع در غرب استان کرمانشاه است که با بیش از ۴۰ معدن فعال، یکی از بزرگترین تامینکننده قیر ایران شناخته شده است.

1401/05/01
ادامه مطلب

بهای معامله شمش فولاد در بازار داخل گران‌تر از نرخ فروش

رقابت برای خرید شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران باعث شد تا مجددا این هفته نیز بهای معامله شمش فولاد در بازار داخل گران‌تر از نرخ فروش صادراتی آن باشد. در شرایطی که بازار جهانی آهن و فولاد متاثر از داده‌‌‌های منفی اقتصادی چین و واهمه از رکود جهانی متاثر از سیاست‌‌‌های انقباضی فدرال‌رزرو در سراشیبی افت قیمتی قرار دارد، بازار شمش داخلی همچنان پررونق است.

1401/04/29
ادامه مطلب

زیرکونیوم چیست و چه کاربردهایی دارد

«زیرکونیوم» با علامت شیمیایی Zr، چهلمین عنصر از جدول تناوبی است. مهمترین منبع این فلز، سنگ معدنی و قیمتی زیرکون Zircon است. این عنصر به صورت آزاد در طبیعت وجود ندارد، این فلز معدنی بیش از 10 برابر سرب و 2 برابر مس و روی در طبیعت وجود دارد.

1401/04/14
ادامه مطلب

سیاست‌های غلط منجر به تعطیلی صنعت فولاد کشور می شود

عضو هیئت رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: برخی سیاستهای غلط ابلاغی، موجب می شود تا به زودی صنایع فولادی کشور به ورطه تعطیلی سقوط کنند.

1401/04/13
ادامه مطلب

جایگزینی نفت با صنعت فولاد در اقتصاد کشور

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، در دومین روز از کارگاه طراحی مدل کسب‌وکار شرکت‌های هلدینگ آتیه فولاد نقش جهان اظهار کرد: امروز دشمنان ما با تمام قوا روبه‌روی ما ایستاده‌اند، اگرچه در برخی حوزه‌ها غنی شده‌ایم، اما در برخی حوزه‌ها هنوز نیاز به کار داریم.

1401/04/13
ادامه مطلب

سیلیمانیت و کیانیت و کاربرد آن در صنعت نسوز

سیلیمانیت و کیانیت، دو تا از پلی مورف های چندساختاری و ترکیبات شیمیایی سیلیکات آلومینیوم بی آب هستند که پلی مورف دیگر آن آندالوزیت است، این سه کانی دارای فرمول شیمیایی یکسان اما ساختارهای کریستالی و خواص فیزیکی متفاوت هستند. بر این اساس سیلیمانیت، دارای کریستالی های فیبری یا ستونی شکل است، کیانیت کریستال های پره ای شکل دارد و آندالوزیت نیز دارای کریستال های منشوری است. سیلیمانیت و کیانیت در صنایع مختلف کاربردهای بسیاری دارد که یکی از کاربردهای پرمصرف این کانی ها در صنعت نسوز و دیرگداز است.

1401/04/06
ادامه مطلب