آرشیو اخبار و مقالات


سیلیکون کاربید چیست؟

سیلیکون کاربید با نماد شیمیایی SiC یک ماده معدنی نوظهور برای ساخت مواد نیمه رسانا با ترکیبی از کربن و سیلیکون است. این ماده به شکل جامد بلوری است و به صورت خام در طبیعت وجود ندارد. کاربایدهای سیلیکون خالص معمولا به شکل بلورهای بی رنگ و شفاف هستند، ولی اگر ناخالصی هایی همانند نیتروژن یا آلومینیوم به آنها افزوده شوند، بلورهای آن آبی یا سبز به نظر می رسند. سختی فیزیکی این ماده معدنی آن را به یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین مواد سرامیکی جهان تبدیل کرده است. کاربرد این ماده در صنایع خودروسازی، صنایع معدنی و ساخت مواد نسوز و آجرهای آتش نشانی و ... قابل توجه است.

1401/03/03
ادامه مطلب

لغو عوارض صادراتی زنجیره فولاد درخواست انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار لغو عوارض صادراتی زنجیره فولاد شد.

1401/01/30
ادامه مطلب

ایران بیشترین میزان رشد در تولید فولاد را در بین بزرگان این صنعت از آن خود کرد

ایران طی دو ماه ابتدای 2022 بیشترین میزان رشد در تولید فولاد را بین 10 تولیدکننده برتر جهان کسب کرد. طبق گزارش انجمن جهانی فولاد در این مدت تولید فولاد ایران رشد 11.8درصدی را تجربه کرد.

1401/01/14
ادامه مطلب

سولفات منیزیم و کاربردهای آن

سولفات منیزیم یک نمک معدنی جامد سفید رنگ با ترکیبات منیزیم، گوگرد و اکسیژن با فرمول MgSO4 است که با روش های مختلفی تولید می شود. این ماده معدنی به نام هایی چون نمک حمام یا نمک اپسوم، نمک بیتر و نمک انگلیسی نیز مشهور است. سولفات منیزیم در صنایع مختلفی از جمله کشاورزی، پزشکی، ساختمان سازی، آبزی و صنایع شیمیایی کاربردهای بسیاری دارد.

1400/12/24
ادامه مطلب

رکورد عمر نسوز کوره‌های دوار با آجرهای نسوز در واحد آهک‌سازی فولاد مبارکه

رئیس تعمیرات نسوز سایر نواحی فولاد مبارکه از کسب بالاترین رکورد عمر نسوز کوره‌های دوار با آجرهای نسوز بومی‌سازی و بهینه‌سازی ‌شده و بهره‌برداری فنی و مناسب در واحد آهک‌سازی این شرکت خبر داد.

1400/12/01
ادامه مطلب

سولفات آلومینیوم چیست؟

سولفات آلومینیوم یک ترکیب شیمیایی کریستالی با فرمول شیمیایی است که از واکنش و ترکیب عنصرهای آلومینیوم، اکسیژن و گوگرد به دست می آید. در حقیقت این ماده شیمیایی نوعی نمک محسوب می شود که به سه شکل گرانول خشک، مایع و مایع اسیدی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله نام های دیگر آن، آلوم 17 درصد، کیک الوم، دی آلومینیوم تری سولفات، نمک آلومینیوم، زاج سفید سنت، آیو پاک هگزا دکا هیدرات و سولفات تصفیه آب است. سولفات آلومینیوم در صنایع مختلفی همچون آب و فاضلاب، غذا، کاغذسازی، کشاورزی، نساجی و رنگرزی، ساختمان سازی و ... کاربردهای بسیاری دارد. لازم به یادآوری است که در استفاده از این ماده شیمیایی باید نکات ایمنی لازم را رعایت کرد.

1400/11/30
ادامه مطلب

الیاف سرامیکی و نقش آن در صنعت دیرگداز

الیاف سرامیکی یا نسوز، در شمار عایق های گرم به شمار می رود که پایه معدنی دارد. این الیاف با رنگ سفید، شیشه ای یا غیربلوری با قطر 2 تا 3 میلی میکرون هستند که از پشم سرامیک ساخته می شوند. این الیاف به دلیل ویژگی های همچون تحمل دمای بالا، انتقال حرارت پایین، سبک و بادوام در برابر شوک های حرارتی در تهیه انواع منسوجات عایق در حرارت های بالا کاربرد دارد.

1400/11/17
ادامه مطلب

کنترل و کاهش قیمت فولاد و آهن

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: تقریبا طی ۲ ماه گذشته قیمت ها در بازار افزایش نیافته اند و بعضا شاهد کاهش قیمت هم بوده ایم.

1400/10/26
ادامه مطلب

مذاکره و فولاد

اگر تصور می‌کنید که نتایج مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های بین‌المللی تأثیر چندانی بر زندگی شما نخواهد داشت، سخت در اشتباه هستید.

1400/10/21
ادامه مطلب

حال وخیم فولاد

حالِ صنعت ارزآور کشور وخیم است. صنعت فولاد که صد هزار نفر به صورت مستقیم و بیش از نیم میلیون نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی دارد، این روزها حال و روز خوبی ندارد.

1400/10/18
ادامه مطلب